A A A K K K
для людей із порушенням зору
Корецька міська територіальна громада
Рівненська область, Рівненський район

Відділ «Корецьке бюро правової допомоги» інформує:

Дата: 29.07.2021 15:52
Кількість переглядів: 487

Щодо добросусідства та способу захисту земельної ділянки

  Для врегулювання земельних відносин добросусідства у Земельному кодексі України (далі – ЗК України) присвячена 17 глава. Згідно із нормами ЗК України, добросусідство полягає у тому, що власники та землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок, під час яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення тощо). Власники та землекористувачі земельних ділянок зобов’язані не використовувати земельні ділянки способами, які не дозволяють власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок використовувати їх за цільовим призначенням. Неприпустимим вважається втрата можливості власником або землекористувачем вирощувати сільськогосподарську продукцію, здійснювати будівництво будинків та інших споруд тощо.

  N.B. Мають місце випадки, що з сусідньої земельної ділянки потрапляють корені та гілля дерев. Згідно ДБН (державних будівельних норм), відстань від межі суміжної земельної ділянки до висаджених кущів, має становити 1 м, до стовбурів дерев — від 4 до 6 м залежно від крони, але не менше половини її діаметру. Наприклад, якщо крона дерева складає в середньому 9 метрів, то відстань від межі сусідньої ділянки має складати не менше 4,5 метрів, щоб його гілки не заходили на сусідню територію. Досить часто власники (землекористувачі) здійснюють самовільне знищення зелених насаджень, які їм заважають, не розуміючи юридичних наслідків таких дій. Власники та землекористувачі земельних ділянок мають право відрізати корені та гілки дерев і кущів, які проникають з сусідньої земельної ділянки у випадку, якщо таке проникнення є перепоною для використання земельної ділянки за цільовим призначенням. У будь-якому іншому разі, положення земельного та цивільного законодавства, не дають права власникам (землекористувачам) на знищення чи іншого роду пошкодження зелених насаджень, які проникають з сусідньої ділянки, за що передбачена відповідальність.

  Якщо ваш сусід здійснює на своїй ділянці дії, які можуть шкідливо впливати на ваше здоров’я чи здоров’я вашої родини або ж нести шкоду вашим тваринам, земельній ділянці, псувати повітря – ви маєте право вимагати від сусіда припинення такої діяльності. У випадку виникнення спору щодо додержання громадянами правил добросусідства, передбачено досудовий порядок шляхом звернення землевласника (землекористувача) у відповідну сільську, селищну, міську раду із заявою. За наслідками розгляду спору приймається рішення.

  Захист прав громадян на земельні ділянки здійснюється також у судовому порядку шляхом:

  • визнання прав;
  • відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав;
  • визнання угоди недійсною;
  • визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування;
  • відшкодування заподіяних збитків та моральної шкоди тощо.

  N.B. Спори щодо додержання правил добросусідства – обов’язку власників і землекористувачів обирати такі способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення розглядаються судами і в тому разі, коли вони попередньо не розглядалися відповідними органами місцевого самоврядування.

  Непоодинокими є спори користувачів земельних ділянок щодо визначення меж сусідніх ділянок. Земельне законодавство регламентує, що власник земельної ділянки має право вимагати від власника сусідньої земельної ділянки сприяння встановленню визначених меж, а також відновленню межових знаків у випадках, коли вони зникли, перемістились або стали невиразними. Межі визначаються земельно-кадастровою документацією. Якщо виявити дійсні межі земельних ділянок не можливо, їх встановлення здійснюється за фактичним її використанням. Якщо й фактичне використання ділянки встановити неможливо, то кожному із сусідів виділяється однакова за розміром частина спірної ділянки. За знищення громадянами межових знаків земельної ділянки передбачається адміністративна відповідальність. Якщо ваша та сусідня земельна ділянка відокремлені рослинною смугою, стежкою, рівчаком, каналом, стіною, парканом тощо, то ви та ваш сусід маєте право на їх спільне використання, якщо зовнішні ознаки не вказують на те, що споруда належить лише одному з сусідів. Власники сусідніх земельних ділянок можуть користуватися такими межовими спорудами за спільною домовленістю. Витрати на утримання споруди в належному стані сусіди несуть у рівних частинах. Слід пам’ятати, що дерева, які стоять на межі суміжних земельних ділянок, а також плоди цих дерев, належать власникам цих ділянок у рівних частинах.Кожен з сусідів має право вимагати знищити дерева, які стоять на спільній межі. Витрати на це покладаються на сусідів у рівних частинах. Сусід, який вимагає знищити дерева, які стоять на спільній межі, повинен самостійно нести витрати, якщо інший сусід відмовляється від своїх прав на дерева.

  Додатково повідомляємо, що у разі виникнення запитань та необхідності більш детальних роз`яснень щодо порядку та підстав надання безоплатної правової допомоги, Ви можете зателефонувати за номером телефону (063-243-41-28), з понеділка по п`ятницю з 9.00 до 18.00. Адреса відділу: м. Корець, вул. Київська, 37, відділ «Корецьке бюро правової допомоги» Рівненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

    Завдяки сучасним сервісам системи безоплатної правової допомоги (далі — БПД) Ви можете отримати правову консультацію “не виходячи з дому”, звернувшись до Єдиного контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за безкоштовним номером 0800 213-103, або  звернутися до інформаційно-довідкової системи консультацій за посиланням: https://wiki.legalaid.gov.ua.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь