Корецька міська територіальна громада
Рівненська область, Рівненський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

ОГОЛОШЕННЯ для жителів Корецької міської територіальної громади щодо розробки проєкту СТАТУТу

Дата: 16.08.2025 15:02
Кількість переглядів: 149

ПРОЄКТ КОНЦЕПЦІЇ СТАТУТУ КОРЕЦЬКОЇ МІСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ

Мета Статуту

Які запитання допоможуть визначити мету Статуту територіальної громади?

  1. Для чого нашій громаді потрібен Статут?

  2. Які проблеми у взаємодії влади та жителів він має вирішити?

  3. Чим Статут має допомогти посадовцям місцевого самоврядування у щоденній роботі?

  4. Яку участь жителів ми хочемо бачити? Як Статут цьому сприятиме?

  5. Як ми хочемо, щоб працювала місцева демократія у нашій громаді?

  6. Що ми хочемо залишити “в спадок” наступним керівникам громади?

Завдання Статуту

Які запитання допоможуть сформулювати завдання Статуту?

  1. Які ключові правила взаємодії влади та громади ми маємо зафіксувати?

  2. Які саме форми громадської участі ми хочемо урегулювати?

  3. Як ми хочемо, щоб ухвалювались важливі рішення?

  4. Які механізми прозорості, підзвітності мають працювати у громаді?

  5. Які особливості нашої громади (історичні, культурні, географічні) мають бути враховані в Статуті?

  6. Які права жителів ми хочемо підсилити? А які обов’язки зафіксувати?

  7. Які конфліктні або “сірі зони” у нас є, і як їх унормувати через Статут?

  8. Чи є в нас практика, яка не врегульована? Як зробити її сталою через норми?

  9. Які внутрішні процеси (регламент, звітування, комунікація) мають бути прозорими і врегульованими?

  10. Як ми зрозуміємо, що Статут діє і працює на користь громади?

Перелік нормативно-правових актів, які потребуватимуть напрацювання

  1. Положення про загальні збори (конференцію)

  2. Положення про місцеву ініціативу

  3. Положення про громадські слухання

  4. Положення про електронні петиції

  5. Інші (доповнити на основі структури Статуту)

 

Структура Статуту

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

       Опишіть історію створення та функціонування вашої громади включно з усіма населеними пунктами. Не повторюйте опис, який ви використовували для стратегії розвитку чи інших документів. Коротко зосередьтесь на тому, що може продемонструвати історичні, соціально-економічні та культурні особливості, які можуть впливати на управління громадо

 ПРЕАМБУЛА

      Корецька міська рада рада (далі – рада) як повноважний представник Корецької міської територіальної громади (далі – територіальна громада), констатуючи, що людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю, а права і свободи людини та їхні гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави;

зважаючи, що добре демократичне врядування базується на основі реалізації повноважень органів місцевого самоврядування у тісній співпраці з громадськістю та усіма зацікавленими сторонами з метою підвищення якості життя громадян та розвитку громади, коли людина – у центрі всіх демократичних інститутів та процесів;

зважаючи на багатовікові традиції місцевого самоврядування;

усвідомлюючи свою відповідальність за збереження надбань культурної спадщини, а також бажаючи сталий соціально-економічний, культурний, освітній та науковий розвиток, беручи до уваги міжнародно-правові стандарти місцевого самоврядування,

керуючись Конституцією України, Європейською хартією місцевого самоврядування, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими законодавчими актами України, затверджує Статут Корецької міської територіальної громади.

РОЗДІЛ 1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Визначаємо та деталізуємо мету, предмет регулювання Статуту, включаємо загальну характеристику громади. Окремо описуємо символіку, місцеві святкові та пам’ятні дати, а також відзнаки та нагороди.

Пам’ятаємо про те, що підходи до кожної із цих статей мають бути адаптовані під особливості громади загалом та кожного населеного пункту зокрема.

Стаття 1. Мета та предмет регулювання Статуту

Важливо: Статут Корецької міської територіальної громади Рівненської області України (далі – Статут) є основним локальним нормативно-правовим актом територіальної громади в системі нормативно-правових актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування на території Корецької міської територіальної громади. Рішення та інші акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування та акти органів самоорганізації населення на території громади не мають суперечити Статуту.

Стаття 2. Загальна характеристика громади та адміністративного центру

Стаття 3. Символіка територіальної громади

Стаття 4. Місцеві святкові та пам’ятні дати

Стаття 5. Відзнаки та нагороди територіальної громади

РОЗДІЛ ІІ. ПРАВА, ОБОВ’ЯЗКИ, ГАРАНТІЇ ПРАВ ЖИТЕЛІВ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ У ВИРІШЕННІ ПИТАНЬ МІСЦЕВОГО ЗНАЧЕННЯ

Деталізуйте не лише права жителів, але і їх обов’язки. Додатково визначте гарантії прав та захист інтересів жителів громади.

Стаття 6. Житель територіальної громади

Пам’ятаємо, що застосовуємо лише поняття, яке визначене у ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»

Житель – громадянин України, який задекларував або зареєстрував місце проживання на території територіальної громади або фактичне місце проживання/перебування якого підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, крім військовослужбовця строкової служби, фізичної особи, яка за вироком суду перебуває у місці позбавлення волі.

Стаття 7. Права жителів територіальної громади на участь у вирішенні питань місцевого значення

Важливо:

1.Права жителів територіальної громади на участь у вирішенні питань місцевого значення, гарантовані Конституцією та законами України, не можуть бути обмежені цим Статутом, іншими актами органів місцевого самоврядування, його посадовими особами.

2. Процедури та правила, передбачені цим Статутом, прийняті виключно з метою встановлення загальних, чітких, недискримінаційних і прозорих механізмів реалізації права участі жителів громади у вирішенні питань місцевого значення, забезпечення балансу приватних та публічних інтересів у громаді.

Стаття 8. Обов’язки жителів територіальної громади

Важливо:

Права і обов`язки жителів взаємопов’язані. Наявність прав породжує необхідність виконання жителями обов`язків щодо територіальної громади в цілому, старостинських округів чи інших жителів.

Стаття 9. Гарантії прав жителів територіальної громади

Розділ ІІІ. ФОРМИ ТА ПОРЯДОК УЧАСТІ ЖИТЕЛІВ У ВИРІШЕННІ ПИТАНЬ МІСЦЕВОГО ЗНАЧЕННЯ

Врегулюйте форми участі для якісного нормативного забезпечення процедур залучення жителів до процесу прийняття та реалізації рішень.

Стаття 10. Форми безпосередньої участі жителів територіальної громади у місцевому самоврядуванні

Формами безпосередньої участі жителів територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення, відповідно до статті 6-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є:

1) місцевий референдум;

2) загальні збори (конференція) жителів;

3) місцева ініціатива;

4) громадські слухання;

5) участь жителів у плануванні та розподілі коштів місцевого бюджету;

6) публічні консультації;

7)консультативно-дорадчий орган при органах та/або посадових особах місцевого самоврядування;

8)громадське оцінювання діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування;

9) інші форми участі, що не суперечать закону

Важливо: пам’ятайте, що цей перелік може бути розширено на основі вашого попереднього аналізу тих форм участі, які уже працюють у територіальній громаді.

Стаття 11. Місцеві вибори та місцевий референдум

Пам’ятаймо, що не варто переписувати норми закону. Тому форми участі, які регулюються окремими законами рекомендуємо залишати у тексті статуту, проте без пояснень, а з відсилкою до профільного закону.

Наприклад: основні засади, організація і порядок проведення місцевого референдуму та місцевих виборів визначаються законами України.

Стаття 12. Загальні збори (конференції)  жителів 

Статутом територіальної громади визначаються:

1) порядок ініціювання загальних зборів (конференції) жителів;

2) квоти (норми представництва) на конференції жителів у разі її проведення;

3) територія проведення загальних зборів (конференції) жителів;

4) порядок скликання, підготовки, проведення загальних зборів (конференції) жителів;

5) порядок прийняття рішень загальними зборами (конференцією) жителів;

6) порядок інформування жителів про результати розгляду та реалізації рішень загальних зборів (конференції) жителів;

7) інші питання щодо організації та проведення загальних зборів (конференції) жителів.

Стаття 13. Місцеві ініціативи

Статутом територіальної громади визначаються:

1) порядок внесення місцевої ініціативи на розгляд ради;

2) вимоги щодо кількісного складу та порядку утворення ініціативної групи;

3) кількість підписів, яку необхідно зібрати на підтримку місцевої ініціативи;

4) порядок і спосіб збору підписів;

5) порядок інформування жителів про результати розгляду та реалізацію місцевої ініціативи радою;

6) інші питання щодо реалізації місцевої ініціативи".

Стаття 14. Громадські слухання

Статутом територіальної громади визначаються:

1) порядок ініціювання, підготовки та проведення громадських слухань;

2) територія проведення громадських слухань;

3) порядок прийняття пропозицій громадських слухань;

4) порядок розгляду пропозицій громадських слухань посадовими особами та виконавчими органами ради;

5) порядок інформування жителів про результати розгляду та реалізацію пропозицій громадських слухань;

6) інші питання, пов’язані з проведенням громадських слухань.

Органи місцевого самоврядування надають організаційну та технічну допомогу у проведенні громадських слухань.

Стаття 15. Звернення громадян до органів і посадових осіб місцевого самоврядування, у тому числі у формі електронної петиції

Статутом територіальної громади визначаються вимоги до кількості підписів громадян на підтримку електронної петиції до органу місцевого самоврядування та строку збору підписів.

Стаття 16. Публічні консультації

Жителі мають право брати участь у публічних консультаціях, організованих органами місцевого самоврядування, шляхом внесення пропозицій щодо вирішення питань місцевого значення.

Порядок проведення публічних консультацій органами місцевого самоврядування визначається законом.

Стаття 17. Консультативно-дорадчі органи при органах та/або посадових особах місцевого самоврядування

Жителі можуть входити до складу та/або брати участь у роботі консультативно-дорадчих органів (у разі їх утворення) при органах та/або посадових особах місцевого самоврядування з метою підготовки пропозицій щодо вдосконалення їхньої роботи, участі в розробленні проектів актів, вирішенні інших питань, віднесених до повноважень зазначених органів та/або посадових осіб.

Стаття 18. Участь жителів у плануванні та розподілі коштів місцевого бюджету

Форми та порядок внесення пропозицій жителями щодо коштів місцевого бюджету визначаються рішенням ради або статутом територіальної громади.

Пропозиції жителів щодо планування та розподілу коштів місцевого бюджету беруться до уваги відповідною радою.

Стаття 20. Громадське оцінювання діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування

Предметом громадського оцінювання є діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування, пов’язана із здійсненням ними своїх повноважень, прийняттям та виконанням рішень.

Стаття 21. Форми та порядок здійснення громадського контролю за діяльністю органів та посадових осіб місцевого самоврядування

Тут важливо описати загальні засади та форми громадського контролю.

Стаття 22. Органи самоорганізації населення

Органи самоорганізації населення є елементом системи місцевого самоврядування й однією з форм участі жителів територіальної громади у вирішенні окремих питань місцевого значення. Правовий статус, порядок організації та діяльності органів самоорганізації населення за місцем проживання визначаються законом.

Тут важливо описати, як ОСН утворюється та взаємодіє із жителями та владою опираючись на норми закону.

РОЗДІЛ ІV. ОРГАНИ ТА ПОСАДОВІ ОСОБИ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ

У цьому розділі ми детальніше описуємо з яких елементів складається система місцевого самоврядування, на яких засадах здійснюється місцеве самоврядування у громаді та які особливості роботи органів місцевого самоврядування.

Стаття 23. Основні засади та принципи здійснення місцевого самоврядування

Стаття 24. Система місцевого самоврядування

Стаття 24. Сільська, селищна, міська рада

Стаття 25. Сільський, селищний, міський голова

Стаття 26. Виконавчі органи ради

Стаття 27. Депутат ради

Стаття 28. Староста ради

Стаття 29. Електронне врядування органу місцевого самоврядування

Стаття 30. Відкритість та прозорість діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування

Оперативне інформування жителів громади про діяльність ради, її виконавчих органів, посадових осіб, депутатів, комунальних підприємств, установ, організацій здійснюється на офіційному сайті ради, інших офіційних веб-сайтах, у місцевих та всеукраїнських медіа, соціальних мережах та месенджерах.

Тому тут важливо врегулювати загальні вимоги до функціонування веб-сайту ради, визначити порядок та форми висвітлення інформації та ін. Пам’ятайте, що тут ви можете встановити порядок висвітлення інформації з точки зору інклюзивності та доступності. В разі потреби можливо винести ці статті у окремий розділ.

Стаття 31. Підзвітність органів та посадових осіб місцевого самоврядування

Органи та посадові особи місцевого самоврядування є підзвітними, підконтрольними і відповідальними перед територіальною громадою. Вони періодично, але не менш як два рази на рік, інформують населення про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку, місцевого бюджету, з інших питань місцевого значення, звітують перед територіальними громадами про свою діяльність у порядку, визначеному законом та статутом територіальної громади.

РОЗДІЛ V. ВЗАЄМОВІДНОСИНИ РАДИ З ІНШИМИ СУБ’ЄКТАМИ

Опишіть взаємовідносини ради з інститутами громадянського суспільства, іншими територіальними громадами, а також іншими суб’єктами, які є важливими для посилення вашої спроможності та розвитку. Деталізуйте аспекти міжнародної співпраці.

Стаття 32. Взаємовідносини ради та її посадових осіб з інститутами громадянського суспільства

Стаття 33. Взаємовідносини територіальної громади з іншими територіальними громадами

Стаття 34. Участь в асоційованих організаціях і міжнародна співпраця

Стаття 35. Міжнародна та інтеркультурна співпраця

Стаття 36. Громади-партнери

РОЗДІЛ VІ. ЗАСАДИ РОЗВИТКУ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ

Опишіть засади сталого розвитку, цілі стратегії розвиту та стратегічних документів. Включіть практики розвитку і підтримки волонтерства, гендерно-орієнтованого підходу, утвердження української ідентичності та принципи розподілу бюджету територіальної громади. Окрему увагу рекомендуємо приділити ветеранській політиці у громаді, а також інклюзивному залученню.

Підходи до цього розділу можуть бути максимально різними. З одного боку ви можете зазначити лише концептуальні статті, з іншого піти деталізувати конкретні сфери і напрямки діяльності. Вирішувати лише вам і робочій групі.

Стаття 37. Сталий розвиток територіальної громади

Стаття 38. Стратегічні документи з розвитку територіальної громади

Стаття 39. Стратегія розвитку територіальної громади

Стаття 40. Порядок планування та розподілу бюджету територіальної громади

Стаття 41. Застосування гендерно-орієнтованого підходу під час планування розвитку територіальної громади

Серед окремих сфер, наприклад, можуть бути статті:

Стаття 42. Охорона довкілля

Стаття 43. Розвиток волонтерської діяльності

Стаття 44. Утвердження української національної та громадянської ідентичності

Стаття 45. Формування та реалізації ветеранської політики у територіальній громаді

РОЗДІЛ VІІ. ЗВІТУВАННЯ ОРГАНУ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ ТА ЙОГО ПОСАДОВИХ ОСІБ

Тут необхідно чітко розписати порядок звітування перед територіальною громадою міським головою, депутатами ради та старостами, чітко окреслити вимоги до процедур організації звітування, термінів, інформування про цю подію та її результати. У цих статтях можна також описати порядок та засади звітування виконавчих органів влади, якщо є особливості і норми, які потрібно врегулювати.

Стаття 46. Загальні засади звітування органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, депутатів ради перед територіальною громадою

Стаття 46. Звітування міського голови

Стаття 47. Звітування депутатів ради та участь у роботі комісій

Стаття 48. Звітування старости

РОЗДІЛ VІІІ. УЧАСТЬ МОЛОДІ У МІСЦЕВОМУ САМОВРЯДУВАННІ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ

Органи та посадові особи місцевого самоврядування визначають форми та порядок залучення молоді до вирішення питань місцевого значення.

Жителі, яким виповнилося 14 років, мають право ініціювати та брати участь у таких формах участі територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення, як місцева ініціатива, громадські слухання, публічні консультації, консультативно-дорадчий орган при органі та/або посадовій особі місцевого самоврядування та в інших формах участі, що не суперечать закону.

Стаття 49. Права молоді на участь у місцевому самоврядуванні

Стаття 50. Механізми участі молоді у місцевому самоврядуванні

Стаття 51. Молодіжна рада

Стаття 52. Молодіжні центри та простори

Стаття 53. Особливості підтримки креативної та обдарованої молоді

Якщо у громаді діє або ж ви розглядаєте можливість дії шкільного громадського бюджету чи інших форм взаємодії то це також варто включити.

РОЗДІЛ IX. ПОЛІТИКА ДОРОЧЕСНОСТІ В ГРОМАДІ

Визначте та деталізуйте завдання, шляхи та заходи з розбудови та підтримки доброчесності.

Стаття 54. Завдання громади з розбудови доброчесності

Стаття 55. Шляхи розбудови доброчесності

Стаття 56. Заходи з доброчесності ради

РОЗДІЛ Х. ЗАКЛЮЧНІ ПОЛОЖЕННЯ

Деталізуйте порядок затвердження та  внесення змін до Статуту.

Стаття 57. Затвердження та внесення змін до Статуту

Затвердження Статуту та внесення змін і доповнень до нього здійснюється радою. Для затвердження статуту та змін до нього в обов’язковому порядку проводяться громадські слухання.

Пропозиції щодо внесення змін та доповнень до Статуту мають право подавати на розгляд ради сільський, селищний, міський голова, депутати ради, виконавчий комітет ради та жителі територіальної громади в порядку внесення місцевої ініціативи чи електронної петиції.

 

 



« повернутися

Код для вставки на сайт

Створення нового проекту

Ви можете вказати варіанти відповідей для голосування, якщо це потрібно.

Додати файл
Додати файл
Додати файл
Додати файл
Увага! З метою недопущення маніпуляцій суспільною думкою редагування ТА ВИДАЛЕННЯ даного проекту після його збереження буде не можливим! Уважно ще раз перевірте текст на предмет помилок та змісту.

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Авторизація

УВАГА!

Шановні користувачі нашого сайту. В процесі авторизації будуть використані і опубліковані Ваші:

Прізвище, ім'я та по батькові, Email, а також регіон прописки.

Решта персональних даних не будуть зберігатися і не можуть бути використані без Вашого відома.

Погоджуюсь на передачу персональних даних