ОБЕРЕЖНО! ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНІ ПРЕДМЕТИ!

Дата: 04.02.2020 15:05

Фото без описуДо вибухонебезпечних предметів відносяться різноманітні боєприпаси (авіаційні бомби, артилерійські снаряди, інженерні та артилерійські міни, фугаси, гранати та патрони), які випадково знаходять на землі у лісі, на полі після розмиву ґрунту дощовими водами, на дні річок, проте частіше - у ґрунті. Більшість із них залишились нам у спадок після Другої світової війни.

Зовнішній вигляд боєприпасів від тривалого перебування в ґрунті або у воді сильно змінюється: під впливом вологи вони деформуються, іржавіють, проте вони не втрачають здатності вибухати навіть від невеликого тертя, струсу чи легкого удару.

Під час перебування у землі від впливу вологи, взаємодії металу та вибухової речовини боєприпаса утворюються хімічні сполуки – пікрати, які зовні мають вигляд білуватих порошкоподібних наростів і можуть вибухати від тертя, іскри чи удару.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ!

Якщо ви випадково виявили вибухонебезпечний предмет, до нього не можна навіть торкатися – це дуже небезпечно. Знешкоджувати вибухонебезпечні предмети мають право тільки спеціально підготовлені фахівці піротехнічних груп, які пройшли фахову підготовку та мають практичні навички роботи з вибуховими речовинами та різноманітними боєприпасами.

ПРИ ВИЯВЛЕННІ ПІДОЗРІЛОГО ПРЕДМЕТА, ЩО МОЖЕ ВИЯВИТИСЯ ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНИМ:

• не чіпайте, не рухайте знахідку;
  • зафіксуйте точний час, коли вона була виявлена;
  • відгородіть місце, де знаходиться підозрілий предмет;
  • відведіть подалі людей від підозрілої знахідки;
  • припиніть будьякі роботи в районі небезпечного місця;
  • організуйте тимчасову охорону небезпечного місця до приїзду спеціально підготовлених фахівців та не допускайте туди сторонніх осіб;
  • про знахідку вибухонебезпечного предмета необхідно ТЕРМІНОВО в першу чергу повідомити аварійнорятувальну службу за номером 101, місцеві органи влади, відділення поліції.

КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

• брати вибухонебезпечний предмет у руки, нагрівати та ударяти по ньому;
  • переносити, перекладати, перекочувати його з місця на місце;
  • намагатися розібрати;
  • використовувати для розведення вогню, кидати у вогонь;
  • заносити в приміщення;
  • закопувати в землю;
  • кидати в криницю або річку;
  • здавати на металобрухт;
  • використовувати для виготовлення саморобних піротехнічних засобів петард чи вибухових пакетів.

НЕ ЗАБУВАЙТЕ, ЩО ЛЕГКОВАЖНЕ ТЕ НЕОБЕРЕЖНЕ ПОВОДЖЕННЯ З ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНИМИ ПРЕДМЕТАМИ НЕОДНОРАЗОВО ПРИЗВОДИЛО ДО ЗАГИБЕЛІ АБО КАЛІЦТВА ЯК ДІТЕЙ, ТАК І ДОРОСЛИХ.

Фахівець (з оперативного реагування та цивільного захисту)

капітан служби цивільного захисту  Пасічник О.С.