26 березня - День національної гвардії України
Вітаємо Вас, дорогі гвардійці! Бажаємо міцного здоров'я, залізного терпіння і хороброго духу! Нехай всі Ваші цілі і мрії будуть легко досяжні! Залишайтеся такими ж сміливими, сильними і цілеспрямованими! Знайте, Ви приклад мужності для всіх чоловіків у нашій країні й за її межами!
Тримайте кілька цікавих фактів про українську нацгвардію:
- Утворення і розформування
Утворили Національну гвардію України через кілька місяців після набуття країною незалежності – 4 листопада 1991 року. Підрозділ був утворений на базі Внутрішніх військ УРСР.
Проте 11 січня 2000 року в Україні прийняли рішення розформувати Нацгвардію. Рішення щодо відновлення військового формування затвердили після того, як з відповідним зверненням виступив тимчасовий виконувач обов’язків президента України Олександр Турчинов.
- Добровольчі батальйони
З початку збройної агресії Росії на Донбасі до лав Національної гвардії зарахували кілька добровольчих батальйонів, які воювали проти російських окупантів. Хоча наказ видали 16 червня 2014 року, перший добровольчий батальйон у складі Нацгвардії склав присягу іще 5 квітня того ж року.
- Чисельність Нацгвардії
Законом України встановлено, що чисельність Національної гвардії не може перевищувати 60 тис. військових. Проте Верховна Рада має можливість збільшити кількість нацгвардійців у випадку потреби, ухваливши відповідний закон.
- Основні кольори
У 2018 році основними кольорами Національної гвардії стали оливковий, темно-синій і кольорова гама Хижак. Беретним знаком Нацгвардії є золотиста промениста восьмикінцева зірка, зверху якої вміщено гренаду з полум’ям.
- Використання спецзасобів
20 грудня 2017 року Кабінетом міністрів було затверджено перелік спецзасобів, які може використовувати Нацгвардія, а також правила їхнього використання.
Згідно з рішенням, військовослужбовці у складі Нацгвардії мають право використовувати:
- електрошокери;
- службових собак і коней;
- кайданки;
- гумові й пластикові кийки;
- гранати й боєприпаси світлошумової й димової дії;
- водомети;
- пристрої для відстрілювання гумових куль.
Крім того, з 16 жовтня 2017 року Національна гвардія є членом Асоціації сил жандармерії і поліції країн Європи і Середземномор’я. До слова, ще одним цікавим фактом стало те, що з 1 березня 2020 року Нацгвардія несе почесну варту біля Верховної Ради. Оскільки 31 серпня в 2015 році на площі біля парламенту загинуло чотири співробітники формування.