Корецьке бюро правової допомоги інформує
Стягнення нарахованої, але не виплаченої
працівникові заробітної плати
Відповідно до статті 43 Конституції України кожна особа має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Працівник має право на оплату своєї праці відповідно до актів законодавства і колективного договору на підставі укладеного трудового договору (стаття 21 Закону України «Про оплату праці»).
При звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум. В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану ним суму (стаття 116 КЗпП України) .
Працівник може стягнути нараховану, але невиплачену заробітну плату:
-
в позасудовому порядку: працівник для вирішення спору про виплату належної йому заробітної плати може звернутися із заявою до комісії по трудових спорах (у разі її створення) без обмежень будь-яким строком (ч. 1 статті 225 КЗпП України).
Комісія по трудових спорах обирається загальними зборами (конференцією) трудового колективу підприємства, установи, організації з числом працюючих не менш як 15 чоловік (частина 1 статті 223 КЗпП України).
Трудовий спір підлягає розглядові в комісії по трудових спорах, якщо працівник самостійно або з участю профспілкової організації, що представляє його інтереси, не врегулював розбіжності при безпосередніх переговорах з власником або уповноваженим ним органом (частина 2 статті 224 КЗпП України).
Комісія по трудових спорах зобов’язана розглянути трудовий спір у десятиденний строк з дня подання заяви (стаття 226 КЗпП України).
У разі незгоди з рішенням комісії по трудових спорах працівник чи власник або уповноважений ним орган можуть оскаржити її рішення до суду в десятиденний строк з дня вручення їм виписки з протоколу засідання комісії чи його копії (стаття 228 КЗпП України).
-
в судовому порядку: для стягнення заборгованості з виплати нарахованої заробітної плати працівник може звернутися безпосередньо до суду в порядку:
-наказного провадження (вимога працівника про стягнення нарахованої, але невиплаченої заробітної плати є безспірною);
-позовного провадження (наявний спір щодо розміру заборгованості з виплати заробітної плати та/або права на її отримання).
Працівник має право звернутися до суду з вимогою про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком (частина 2 статті 233 КЗпП України).
Додатково повідомляємо, що Ви можете звернутися до сектору «Корецьке бюро правової допомоги» для отримання безоплатної вторинної правової допомоги (для складання документу процесуального характеру/ представництва Ваших інтересів у суді) щодо вирішення даного питання. Номера телефону сектору (03651) 2-01-08, 063-243-41-28,з понеділка по п`ятницю з 9.00 до 18.00, або написати на електронну пошту бюро koretske@legalaid.rv.ua, Адреса сектору «Корецьке бюро правової допомоги»: м. Корець, вул. Київська, 37.
Завдяки сучасним сервісам системи безоплатної правової допомоги (далі — БПД) Ви можете отримати правову консультацію “не виходячи з дому”, звернувшись до інформаційно-довідкової системи консультацій за посиланням: https://wiki.legalaid.gov.ua.