Представники Корецької міської ради проводять зустрічі з жителями багатоквартирних будинків
Корецькою міською радою ініційовано проведення зустрічей та опитування мешканців багатоквартирних житлових будинків щодо визначення форми управління будинком.
З 08 червня 2022 року Корецьким міським головою Людмилою Дмитрук, заступником міського голови Іваном Маркевичом, начальником та провідним спеціалістом відділу містобудування, архітектури та ЖКГ Миколою Ляшуком та Володимиром Петруком розпочато проведення зустрічей з жителями багатоквартирних житлових будинків.
Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» розширив права співвласників багатоквартирних будинків та надав можливість брати управління власним будинком у свої руки.
Жителі багатоквартирних будинків отримали право самостійно обирати одну з трьох форм управління передбачених Законом, зокрема:
- створення об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі – ОСББ;
- залучення до управління будинком управителя (фізична особа-підприємець або юридична особа – суб’єкт підприємницької діяльності);
- самостійне управління багатоквартирним будинком (не створюючи ОСББ та не залучаючи управителя).
Для того, щоб співвласники багатоквартирних будинків змогли обрати для себе оптимальну форму управління, вони насамперед повинні бути зацікавлені в покращенні своїх житлових умов, зокрема, отриманні якісних послуг, прозорих розрахунків тощо.
Саме тому, перший крок – це ініціювання та проведення загальних зборів усіх мешканців квартир у будинку та публічне обговорення можливих варіантів щодо форм управління.
Другий крок – обрання оптимальної форми управління з запропонованих трьох. Це рішення приймається голосуванням співвласників багатоквартирного будинку.
Однією з форм управління багатоквартирним будинком є створення ОСББ, як колективного органу, який представлятиме спільні інтереси співвласників будинку.
Процес утворення ОСББ починається зі створення ініціативної групи, мінімум з трьох власників житлових або нежитлових приміщень будинку та відповідає за підготовчу роботу по створенню ОСББ.
Після створення ОСББ співвласники багатоквартирних будинків керуючись статтею 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» самостійно визначатимуть дату проведення поточного і капітального ремонтів, реконструкції, реставрації, технічного переоснащення спільного майна будинку та визначення підрядників для виконання таких робіт, перелік та розмір витрат на управління багатоквартирним будинком, і визначення системи подальшого забезпечення будинку комунальними послугами тощо.
Рішення ОСББ приймаються більшістю голосів. І якщо більшість прийме рішення, воно є обов’язковим для всіх мешканців, навіть для тих, хто це рішення не підтримав.
Крім того, до управління будинком ОСББ можна залучити професійну управляючу компанію.
Друга форма управління багатоквартирним будинком, що передбачена Законом – управитель – фізична особа-підприємець або юридична особа – суб’єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує утримання, ремонт багатоквартирного будинку та прибудинкової території.
Ініціатива щодо залучення управителя до управління будинком приймається рішенням співвласників на зборах.
Управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління, який укладається та підписується уповноваженою зборами особою чи особами. Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за згодою сторін згідно зі статтею 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та зазначається у договорі з управителем. Договір укладається на умовах, затверджених на зборах співвласників та є обов`язковим для виконання всіма співвласниками та управителем.
У разі якщо співвласники будинку, в якому не створено ОСББ, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком органи місцевого самоврядування проводять конкурс та призначають управителя відповідно до вимог законів України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», «Про житлово-комунальні послуги» та наказу Мінрегіону від 13.06.2016 №150 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку».
За таких умов, ціна на послугу з управління багатоквартирним будинком у разі визначення управителя органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах відповідно до Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку» визначається на рівні ціни, запропонованої в конкурсній пропозиції переможцем конкурсу.
Співвласниками, можуть самостійно управляти багатоквартирним будинком, не створюючи ОСББ та не залучаючи управителя.
Самостійне управління будинком здійснюється через загальні збори співвласників, без створення юридичної особи. Така форма управління підходить більше для малоквартирних будинків, через те, що всі рішення приймаються лише загальними зборами. Співвласники будинку самостійно встановлюють перелік та розмір витрат.
Шановні жителі багатокварних будинків, просимо приймати активну участь у зборах, адже управління багатоквартирним будинком – це запорука комфортного проживання співвласників та збереження власного майна!